Kemik İliği Nakli

Türkiye’de erişkin ve çocuk olmak üzere toplam 45 kemik iliği nakli merkezi bulunuyor. İstanbul, Antalya ve Ankara’da hizmet veren merkezler uluslararası standartlarda ve JCI kalite belgesiyle hizmet veriyor.

Park International Services, uluslararası prestije sahip, acil durumlarda yoğun bakım, genel cerrahi, kardiyoloji, nefroloji ve kulak burun boğaz gibi tüm yan dallarda destek sunulabilecek ilik nakli merkezlerinde hastalarının en iyi tıbbi hizmeti alması için çalışıyor. Ülkeler arası hasta transferi konusundaki tecrübesiyle birlikte hastaların ülkelerinden Türkiye’ye gelişinde, tedavi süreçlerinde ve yeniden ülkesine dönüşünde hasta ve hasta yakınlarının tüm ihtiyaçlarına destek olabiliyor.

İlik nakli nasıl bir tedavidir?

Lenf bezi tümörleri ve lösemilerin tedavisinde kemoterapilerin çözüm sağlamadığı durumlarda kemik iliği nakli, hastanın yaşam süresini uzatabilir. Kemoterapi tedavisi ile karşılaştırıldığında kemik iliği naklinden sonra hastalıktan kurtulma şansı yüzde 40’lardan yüzde 60’lara kadar yükselebiliyor. Lenf bezi tümörlerinde daha çok hastanın kendinden alınan hücreler tekrar hastaya verilirken, lösemi hastalarındaysa daha çok uyumlu bir kardeşten ya da donörden alınan hücreler hastaya transfer edilir.

Kemik İliği Kimlerden Alınır?

Hastanın kendi kanından,

kan bağı bulunan kardeşlerinden,

ve uluslar arası bankalardan alınabilir.

Zorunlu durumlarda anne veya babadanda kemik iliği nakli gerçekleştirilebilir. Ancak bu tür nakillerde ölümcül olabilecek yan etkilere yol açabilir.